Аналітична довідка по Полтавщині за листопад
У даній аналітичній довідці наводиться узагальнена інформація стосовно забруднення атмосферного повітря Полтавської області, радіаційного стану та стану забруднення поверхневих вод за листопад 2009 року. Аналіз стану атмосферного повітря здійснювався на основі даних спостережень за вмістом забруднюючих речовин у м. Полтава, м. Кременчук та м. Комсомольськ на 9 постах спостереження, наданих Полтавським обласним центром з гідрометеорології та Кременчуцькою лабораторією спостережень за забрудненням атмосферного повітря Полтавського центру з гідрометеорології.
По місту Полтава – пост №1 (просп. Першотравневий, 20), пост №3 (вул. Зіньківська, 2), пост №6 (, вул. Калініна, 45), пост №7 (вул. Заводська, 1); по місту Кременчук – пост №1 (вул. Молодіжна, 9), пост №2 (вул. 40 років Жовтня, 2), пост №4 (вул. Шевченка, 22/30), пост №5 (вул. Приходька, 89); по місту Комсомольськ – пост №1 (вул. Добровольського, 6)
Аналіз радіаційного забруднення повітря здійснювався на основі даних спостережень, наданих Полтавським обласним центром з гідрометеорології, на 5 пунктах спостереження Полтавської області: м. Гадяч, м. Лубни, м. Кобеляки, смт. В. Поділ та ЦГМ Полтава.
Аналіз стану забруднення поверхневих вод виконано на основі даних спостережень за вмістом гідрохімічних показників, наданих Державною екологічною інспекцією в Полтавській області та Полтавським регіональним управлінням водних ресурсів.
Стан атмосферного повітря в м. Полтаві
листопад 2009 року
Полтавський обласний центр з гідрометеорології
Систематичні спостереження за вмістом забруднюючих речовин в атмосферному повітрі м. Полтави проводяться лабораторією Полтавського центру з гідрометеорології на 4-х стаціонарних постах по 10 інгредієнтах. Протягом звітного місяця відібрано та проаналізовано 1734 проби повітря.
Середньомісячні концентрації забруднюючих речовин не перевищували ГДК і складали по інгредієнтах:
- пилу – 0,7 ГДК;
- формальдегіду – 0,7 ГДК;
- оксиду вуглецю – 0,7 ГДК;
- діоксиду азоту – 0,75 ГДК;
- оксиду азоту – 0,3 ГДК;
- фтористому водню – 0,4 ГДК;
- аміаку – 0,25 ГДК;
- діоксиду сірки – 0,1 ГДК;
- хлористому водню – 0,1 ГДК .
Максимальні концентрації перевищували максимальні разові ГДК:
- по оксиду вуглецю – в 1,4 рази;
- по діоксиду азоту – в 1,4 рази.
Повторюваність випадків перевищення максимально-разової ГДК від загальної кількості проб складала: по оксиду вуглецю – в 2%, діоксиду азоту – близько 1%.
Вміст важких металів, зокрема: кадмію, заліза, марганцю, міді, нікелю, свинцю, хрому та цинку нижче допустимого рівня.
Співставлення результатів вимірювань з жовтнем поточного року свідчать, що концентрації діоксиду сірки дещо підвищилися, а рівень забруднення атмосфери пилом та формальдегідом зменшився.
Порівняно з середньорічними концентраціями минулого року зменшилася забрудненість пилом і формальдегідом. Концентрації інших забруднюючих речовин залишились без істотних змін.
В листопаді спостерігалися нормальні незабруднені атмосферні опади. Кислотно-лужна рівновага (рН) опадів знаходилася в межах 5,8 – 6,3. Нормативні показники опадів становлять 5,6 – 7,0 (рН).
листопад 2009 року
Кременчуцька лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря Полтавського центру з гідрометеорологі
Систематичні спостереження за вмістом забруднюючих речовин в атмосферному повітрі м. Кременчука проводяться Кременчуцькою лабораторією спостережень за забрудненням атмосферного повітря Полтавського центру з гідрометеорології на 4-х стаціонарних постах по 17 інгредієнтах.
У порівнянні з жовтнем в атмосферному повітрі збільшився вміст оксиду вуглецю, аміаку, бензолу та сірководню, зменшився вміст – сажі, формальдегіду, толуолу та суми вуглеводнів С1 – С10. На рівні минулого місяця був вміст пилу, діоксиду сірки, діоксиду азоту, оксиду азоту, фенолу, етилбензолу, сульфатів та ненасичених вуглеводнів.
Порівняно з листопадом 2008 року збільшився вміст діоксиду азоту, аміаку та толуолу, зменшився вміст – оксиду вуглецю, фенолу, сажі, бензолу, етилбензолу, суми ксилолів та сульфатів. На рівні листопаду минулого року в повітрі був вміст пилу, діоксиду сірки, оксиду азоту, формальдегіду, сірководню, ненасичених вуглеводнів та суми вуглеводнів С1 – С10.
Середня концентрація за місяць в цілому по місту перевищувала середньодобову ГДК по пилу в 1,3 рази.
Максимальна концентрація перевищувала максимальну разову ГДК по оксиду вуглецю у 3,8 рази, діоксиду азоту у 3,3 рази, фенолу у 1,2 рази, толуолу 1,17 рази та по сумі ксилолів у 2,0 рази.
Повторюваність випадків з перевищенням максимально-разової ГДК склала по оксиду вуглецю – 3%, по діоксиду азоту – 4%, по фенолу – 0,35%, по толуолу – 1% та по сумі ксилолів – 1%.
Випадків з концентрацією, що перевищувала максимально-разову ГДК більше, ніж у 5 разів не спостерігалося.
Стан атмосферного повітря в м. Комсомольську
листопад 2009року
Кременчуцька лабораторія спостережень за забрудненням атмосферного повітря Полтавського центру з гідрометеорології
Систематичні спостереження за вмістом забруднюючих речовин в атмосферному повітрі м. Комсомольська проводяться Кременчуцькою лабораторією спостережень за забрудненням атмосферного повітря Полтавського центру з гідрометеорології на одному стаціонарному посту по 8 інгредієнтах.
У порівнянні з жовтнем 2009 року в атмосферному повітрі збільшився вміст пилу та сажі, зменшився вміст діоксиду сірки, фенолу, хлориду водню та аміаку. На рівні минулого місяця у повітрі був вміст оксиду вуглецю та діоксиду азоту.
В порівнянні з минулорічним листопадом в атмосферному повітрі збільшився вміст діоксиду сірки та аміаку, зменшився вміст фенолу, сажі та хлориду водню. На рівні листопада 2008 був вміст пилу, оксиду вуглецю та діоксиду азоту.
Середня концентрація за місяць по всім інгредієнтам, які спостерігалися, не перевищувала середньодобову ГДК.
Максимальна концентрація перевищувала максимально разову ГДК по фенолу у 1,1 рази та хлориду водню у 1,25 рази.
Повторюваність випадків, що перевищувала максимально разову ГДК склала по фенолу – 2% та хлориду водню 7%.
Випадків з концентрацією, що перевищувала максимально-разову ГДК більш ніж у 5 разів не спостерігалося.
Радіаційний стан
листопад 2009 року
Полтавський обласний центр з гідрометеорології
Гамма-фон атмосферного повітря на всіх п’яти метеостанціях області у листопаді не перевищував контрольного рівня і залишався на рівні значень попередніх місяців.
Стан забруднення поверхневих вод
листопад 2009 року
Державна екологічна інспекція в Полтавській області
Відділом аналітичного контролю Полтавської обласної екологічної інспекції у листопаді 2009 р. відібрано та проаналізовано 18 проб поверхневих вод на річках Псел, Ворскла, Хорол, Коломак, Кобелячка, Татарка та ставках дендропарку. Для визначення ступеню забруднення вод вищевказаних річок використані гранично-допустимі концентрації (ГДК) для водойм рибогосподарського та культурно-побутового призначення.
Більшість основних гідрохімічних показників залишаються в межах норми, дані про виявлені перевищення ГДК наведено нижче.
р. Псел
1 вимір на 1створі – на кордоні з Сумською обл. (Гадяцький район, с.Бобрик)
амоній іони – у 1 створі з перевищенням 1,4 ГДК,
фосфати – у 1 створі з перевищенням 1,8 ГДК.
р.Ворскла
6 вимірів на 6 створах – на кордоні з Сумською обл. (Котелевський район, с.Більськ), 500м вище/нижче скиду з Котелевських о/с Полтавського ВУВКГ(смт.Котельва), 500м вище/нижче скиду з Супрунівських о/с Полтавського ВУВКГ (с.Решетняки, Новосанжарський район), гирло р.Ворскла (с.Світлогірське, Кобеляцький район)
БСК5 – у 3 створах з перевищенням від 1,2 до 1,3 ГДК,
сульфати – у 6 створах з перевищенням від 1,1 до 1,9 ГДК,
азот нітритний – у 2 створах з перевищенням 1,2 ГДК,
фосфати – у 6 створах з перевищенням від 1,2 до 4,2 ГДК,
залізо загальне – у 2 створах з перевищенням 2,0 та 2,4 ГДК.
р.Хорол
3 виміри на 3 створах – на межі з Сумською обл. (Гадяцький район, с.Розбишівка), 500м вище/нижче скиду з о/с ВАТ "Хорольський молоко-консервний комбінат дитячих продуктів" (м.Хорол)
БСК5 – у 2 створах з перевищенням 1,0 ГДК,
фосфати – у 3 створах з перевищенням 2,9 ГДК,
залізо загальне – у 2 створах з перевищенням 1,8 ГДК.
р.Коломак
2 виміри на 2 створах – 500м вище/нижче скиду з Затуринських о/с "Полтававодоканал" ( м.Полтава)
БСК5 – у 2 створах з перевищенням 2,7 та 2,8 ГДК,
сульфати – у 2 створах з перевищенням 3,7 ГДК,
азот нітритний – у 2 створах з перевищенням 1,1 ГДК,
фосфати – у 2 створах з перевищенням 3,5 та 5,3 ГДК.
р.Кобелячка
2 виміри на 2 створах – 500м вище/нижче скиду з о/с Кобеляцької дільниці Полтавського ВУВКГ (м.Кобеляки)
БСК5 – у 2 створах з перевищенням 1,6 та 1,7 ГДК,
сульфати – у 2 створах з перевищенням 1,5 та 1,6 ГДК,
магній – у 2 створах з перевищенням 1,2 ГДК,
азот нітритний – у 2 створах з перевищенням 1,1 та 1,2 ГДК,
фосфати – у 2 створах з перевищенням 2,5 та 3,0 ГДК.
р.Татарка
2 виміри на 2 створах – 500м вище/нижче скиду о/с ЖКП (с.Петрівка-Роменська, Гадяцький район)
БСК5 – у 2 створах з перевищенням 1,1 ГДК,
сульфати – у 1 створі з перевищенням 1,0 ГДК,
магній – у 2 створах з перевищенням 1,0 ГДК,
фосфати – у 2 створах з перевищенням 2,4 ГДК.
Ставки дендропарку
2 виміри на 2 створах – 500 м від скиду з о/с дезпромстанції МЧ-4 (м.Полтава), ставок, в якому контролюється вплив скиду з о/с дезпромстанції МЧ-4 (м.Полтава)
БСК5 – у 1 створі з перевищенням 1,2 ГДК,
ХСК– у 2 створах з перевищенням 2,1 та 2,5 ГДК.
Полтавське регіональне управління водних ресурсів
Полтавське регіональне управління водних ресурсів здійснює моніторинг водних об’єктів у районах основних водозаборів комплексного призначення, водогосподарських систем міжгалузевого та сільськогосподарського водопостачання за радіологічними та хімічними показниками.
Згідно з Програмою гідрохімічного контролю якості водних ресурсів басейну р. Дніпро щомісяця Полтавське регіональне управління водних ресурсів відбирає проби у створі водозабору м. Комсомольська та Власівського водозабору м. Кременчука.
У створі водозабору м. Комсомольська з р. Дніпро (дата відбору 11.11.2009) вода відповідає нормам СаНПиН № 4630-88 для господарсько-питного водокористування за винятком хімічного споживання кисню (ХСК) – перевищення в 2,3 рази при нормі 15,0 мг/дм3, БСКповне в 1,4 раз при нормі 3,0 мг/дм3, заліза загального в 1,3 рази при нормі 0,3 мг/дм3 та марганцю в 1,8 рази при нормі 0,1 мг/дм3. Вміст кисню нижче норми (не менше 4,0 мгО/дм3) і становив 3,64 мгО/дм3. У створі Власівського водозабору м. Кременчука з р. Дніпро (дата відбору 10.11.2009) зафіксовано перевищення по ХСК в 2,1 рази при нормі 15,0 мг/дм3 та БСКповне в 1,1 раз при нормі 3,0 мг/дм3.