«Лед тронулся, господа присяжные заседатели!»

Опубликованно: 18 ноября 2009 Рубрика: Район
1035 0 0 Размер шрифта: Добавить в закладки:

Літературний персонаж Ільфа та Петрова – автор дотепних ідей з виманювання чужих грошей – не може не викликати симпатію. Сам пройдисвіт, яких пошукати, Остап Бендер при цьому безжалісно викривав нечистих на руку совєтських громадян, у тому числі чиновників. Але проблема – як змусити владу працювати на людей і знищити корупцію – залишається актуальною в усі часи і в усіх країнах... «Вона (корупція) зайшла так далеко, що віднімає можливості в держави, в українців», – вважає Президент України Віктор Ющенко. Підкреслюючи при цьому, що найбільшими хабарниками є представники тих структур, які саме й повинні захищати громадян від корупції.


«Якщо ми хочемо перебороти це зло, нам потрібно починати із себе», – констатує Глава держави.

Що із цього виходить – ілюструють наступні цифри. Упродовж 2005 року змінено близько 19 тисяч урядових посадовців країни. У 2008 році до відповідальності за протиправні дії було притягнено близько 1,5 тисячі посадовців, серед них – кілька десятків «найвищого ґатунку» – 1-3 категорій. «Справедливо постраждали» також та 454 інших держслужбовців, у тому числі 9 голів райдержадміністрацій, 8 голів районних рад, 14 міських голів та 413 сільських голів.

У Полтавській області за 2008 рік та 7 місяців 2009-го органами внутрішніх справ за порушення вимог Закону України «Про боротьбу з корупцією» складено 61 адміністративних матеріалів, за результатами розгляду яких до адміністративної відповідальності притягнуто 24 держслужбовців 3-4 категорій та 22 посадовці 5-7 категорій.

До речі, Президент України послідовно виступає за зняття депутатської недоторканності і можливість ефективнішого притягнення до відповідальності суддів саме через прагнення зменшити корупційність цих гілок влади. Наслідки безкарності народних депутатів і суддів, що зловживають наданою їм діючою Конституцією недоторканністю, яскраво виявилися у справах І.Зварича та В.Лозинського.

У розвиток антикорупційних ініціатив Президентом України було розроблено і прийнято низку нормативно-правових актів, спрямованих на викорінення корупції. Так, ухвалено Концепцію подолання корупції в Україні «На шляху до доброчесності», створено Міжвідомчу робочу групу з питань протидії корупції, видано низку Указів, якими вдосконалюються процедури боротьби з корупцією в органах влади. Цим питанням присвячуються засідання Ради національної безпеки і оборони.

Зловживання службовим становищем – явище, яке торкається установ незалежно від форми власності, а також силових структур. У 2008 році Служба безпеки України розкрила 1152 злочини, пов’язані саме із цим, у тому числі 243 злочини за статтею 368 Кримінального Кодексу («Отримання хабаря»). Служба розпочала 357 судових справ у правоохоронних органах, контролюючих органах та у Збройних Силах.

Про Полтавщину поговоримо більш ґрунтовно. Протягом 2008 року та за 7 місяців 2009-го працівниками ОВС області викрито 606 злочинів у сфері службової діяльності. У тому числі 123 злочинів, пов’язаних із зловживанням службовим становищем, та 108 фактів хабарництва. Завдяки поетапному проведенню комплексних оперативно-профілактичних операцій «Урожай», «Акциз», «Фальсифікат», «Акцизна марка», «Контрабанді-стоп», «Автомобіль», «Великий боржник», «Цукор-борг», «Фірма», «Зерно», «Соняшник», «Псевдо-експорт», «Розшук», «Гральний бізнес» та інших підвищилась ефективність боротьби зі злочинністю у сфері оподаткування. Протягом 2004-2009 років на Полтавщині викрито 1,2 тисяч злочинів, у тому числі – 380 ухилень від сплати податків. Інші заходи із протидії корупції в нашій області стосуються припинення незаконного виробництва та обігу підакцизних товарів, їх вилучення і притягнення винних осіб до відповідальності. Протягом 2004-2009 років за цими фактами порушено 96 кримінальних справ. З незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 329,3 млн. гривень. Викрито та припинено діяльність 711 підпільних цехів із незаконного виготовлення товарів, з них 96 – з виробництва фальсифікованих алкогольних напоїв. Також ведеться боротьба з т.з. «відмиванням брудних коштів». Протягом 2004-2009 років у зв’язку з цим порушено 57 кримінальних справ, а сума виявлених легалізованих доходів становить 45 млн. гривень.

«Раз в стране бродят какие-то денежные знаки, то должны же быть люди, у которых их много», – вважав Остап Бендер. Так само, схоже, вважають окремі представники різних професій у нашій країні. Зокрема, з метою подолання корупції у лавах освітян в Україні запроваджена система зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) знань випускників шкіл. Отже, з 2008 року проходження ЗНО є обов’язковою умовою вступу до будь-якого вищого навчального закладу України. На Полтавщині тестування на 68 пунктах пройшли 15 тисяч осіб. До речі, 92% молодих українців, які вдало склали ЗНО у 2008 році, вступили до ВНЗ. За результатами соціологічного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, у 2007 році 70% студентів вважали поширеною корупцію в роботі приймальних комісій, а у 2008-му – лише 48%. А опитування викладачів засвідчило, що вперше за багато років першокурсники демонструють кращі знання та більшу зацікавленість у майбутній професії.

Але, на жаль, актуальні сьогодні слова великого комбінатора: «финансовая пропасть – самая глубокая из всех пропастей, в нее можно падать всю жизнь». Україна нині найбільше з європейських країн потребує допомоги у запобіганні та протидії корупції. За рейтингом міжнародної організації Transparency Inte1ational наша держава за рівнем поширення цього явища перебуває на 134 місці з-поміж 180 країн.

Незадоволений рівнем боротьби з корупцією та оргзлочинністю в країні, Президент України Віктор Ющенко нещодавно, 16 листопада, підписав закон про запобігання та протидію цьому ганебному явищу. Завдяки цьому правоохоронні органи отримали можливість істотно удосконалити структуру та організацію діяльності підрозділів з протидії оргзлочинності і корупції. Також створені позитивні передумови для дієвого парламентського контролю у питаннях призначення на керівні посади в центральному апараті та регіональних управліннях зазначених спецпідрозділів.

«Лед тронулся, господа присяжные заседатели»… Але ефективність боротьби з корупцією залежить від єдності позицій та дій всіх гілок влади. Чи вийде у них? Покаже час…


СБ, 18 мая 2024, 13:07 Курс НБУ: USD , EUR , RUR