Полтавська область відноситься до найбільш окультурених регіонів Лівобережного Придніпров’я
На цих територіях найбільш розорені землі для потреб сільського господарства, дається взнаки техногенне навантаження. Тому на сьогодні невідкладно стоїть завдання збереження біорізноманіття ландшафтів та стабілізації екологічної рівноваги. З цією метою і розроблена “Програма розбудови регіональної екологічної мережі Полтавської області на період до 2015 року”. На виконання Загальнодержавної програми формування національної екомережі України утворена Координаційна рада з питань формування національної екомережі в Полтавській області.
Природа на Полтавщини справно “попрацювала”: милують око ліси та степи, луки та яри, горбисті схили та річкові долини. Тож і різноманітна структура природно-заповідного фонду області. Тут налічується 3 регіональні ландшафтні парки, 19 заказників загальнодержавного значення, 150 заказників місцевого значення (ландшафтні, ботанічні, орнітологічні, гідрологічні, зоологічні тощо), 121 пам’ятка природи місцевого значення, 47 заповідних урочищ, 14 парків-пам”яток садово-паркового мистецтва місцевого значення та 4 загальнодержавного значення. На теперішній час природно-заповідний фонд Полтавської області налічує всього 360 територій та об'єктів загальною площею 120393,865 га, що складає 4,19 % від загальної площі області.
Для подальшого виконання природоохоронних завдань науковцям необхідно проводити інвентаризацію біорізноманітності існуючих природно-заповідних об’єктів і в цілому оптимізувати регіональну екологічну мережу області. Великих зусиль потребує проектування та створення нових природно-заповідних об’єктів, насамперед, у районах із низьким відсотком заповідності. А таких в області чимало: Велико-Багачанський, Гребінківський, Зінківський, Карлівський, Лубенський, Миргородський, Решетилівській, Хорольський, Шишацький, Полтавський райони.
Слід зазначити, що в цьому складному процесі провідна роль залишається, перш за все, за органами місцевого самоврядування та місцевими громадами. Саме вони повинні виступати ініціаторами збереження здорового довкілля тієї території , де мешкають і де будуть жити їхні діти.
Збільшення площі екомережі потребує задіяння важелів і на загальнодержавному рівні. Так, відповідно до ряду Указів Президента України по розширенню природно-заповідних територій в Україні, в Полтавському регіоні планується створення національних природних парків “Кременчуцькі плавні”, “Нижньосульський”, ”Пирятинський”, “Диканський”, а також Хорольського ботанічного саду загальнодержавного значення та ландшафтного заказника загальнодержавного значення “Христанівський”. На теперішній час ведеться підготовка відповідної документації. Вся робота щодо створення НПП проводиться колегіально, без будь-якого адміністративного тиску та проходить на рівні консультацій, рекомендацій та роз’яснень.
Досить актуальним на сьогодні є і питання встановлення в натурі (на місцевості) меж територій та об’єктів природно-заповідного фонду. За даними Головного управління Держкомзему у Полтавській області розроблена і затверджена документація та встановлено в натурі межі територій та об’єктів ПЗФ площею 1774,97 га, а саме: 4 об’єкти загальнодержавного значення площею 279,0 га та 15 об’єктів місцевого значення площею 1495,97 га. Нещодавно, Полтавською обласною радою прийнято рішення від 28 серпня 2009 року “Про оголошення , зміну меж територій та об”єктів природно-заповідного фонду Полтавської області”. Це знаменна подія свідчить про те, що природно-заповідний фонд області збільшився і це однозначно позитивно позначиться на нашому довкіллі. Так, оголошені заказники місцевого значення в районах області “Байраківський” (Великобагачанський), “Гришківка” (Пирятинський). З”явилися пам”ятки природи місцевого значення : “Бурти” (Пирятинський), “Старий шлях” (Пирятинський ), “Грушеві могили” (Чутівський). Серед них ботанічні пам”ятки природи - “Гребінчин каштан”(Гребінківський), “Олександрійський дуб” (Пирятинський). Збільшилася територія таких об”єктів природно-заповідного фонду-ландшафтний заказник “Гора Пивиха”, ботанічної пам”ятки природи “Храпачів яр”. А ось серед об”єктів загальнодержавного значення пропонується оголосити національний природний парк “Пирятинський” та Хорольський ботанічний сад
Плідна співпраця органів місцевого самоврядування, органів Мінприроди, науковців та громадськості сприятиме розширенню природно-заповідного фонду області та збереження його для нащадків.
Ірина Євдокимова, головний спеціаліст держуправління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області.