Прес-служба ОДА просить вибачення у громадянина Володимира Бідухи за опечатку
У повідомлення прес-служби ОДА від 13 серпня поточного року під назвою «Офіційна позиція облдержадміністрації з приводу музею просто неба Скіфленд» закралася прикра помилка: у п’ятому абзаці прізвище пана Бідухи написане неправильно – через літеру «у». Помилка зроблена не навмисно, це лише опечатка. Ніхто не ставив за мету принижувати честь і гідність Володимира Віталійовича як громадянина України і українця, а також порівнювати його з будухами – народом східного Кавказу. Вимушені визнати – до цього випадку працівники прес-служби навіть не знали про існування такого народу.
Ми відверто здивовані тим фактом, що технічна текстова помилка стала основою для проведення прес-конференції 23 листопада та звинувачення Полтавської облдержадміністрації у «антисемітизмі з боку деяких чиновників». Прес-служба запевняє пана Бідуху, а також усіх журналістів Полтавщини у тому, що подібні ганебні явища тут відсутні та усіляко засуджуються. Більше того, фахівці інформаційної сфери ОДА суворо дотримуються Конституції України, зокрема, статті 24 («Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками») та статті 161 Кримінального кодексу України (передбачає кримінальну відповідальність за умисні дії, спрямовані на «пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань»). Підтвердженням цього є звернення начальника Головного управління інформаційної та внутрішньої політики Олега Пустовгара до прокурора області Віктора Войцишена у зв’язку із публікацією депутата Полтавської міської ради Олексія Гаврікова «Будівництво храму Української греко-католицької церкви у Полтаві – виклик українському православ’ю» в газеті «Полтавський вісник» від 27 березня 2009 року. На думку юриста Головного управління, в статті є ознаки складу злочину, передбаченою ст. 161 ККУ. Думка прокуратури Полтавської області з цього приводу буде повідомлена додатково.
Крім цього наведемо ще один цікавий приклад. Полтавський окружний адміністративний суд закрив провадження у справі за позовом мешканця Комсомольська Григорія Шведа до Полтавської обласної державної адміністрації та Головного управління юстиції у Полтавській області щодо порушення законодавства про державну реєстрацію друкованих ЗМІ. Порушення своїх прав чоловік вбачав у тому, що газети «Громадська думка», «Телеекспрес», «Телеекпрес-Плюс», «Мир Вам», «Горняк», «Навигатор Комсомольськ» виходять російською мовою.
Григорій Швед звернувся до суду, аби «захистити та відновити право на інформацію», стягнути моральну шкоду розміром 15 тис. грн. Він просив суд визнати свідоцтва про реєстрацію згаданих газет в частині випуску цих видань російською мовою незаконним та зобов’язати перереєструвати їх. Суд постановив, що враховуючи національний склад населення м. Комсомольська та визнання майже третиною громадян російської мови як рідної, такий підхід газет є цілком обґрунтований. Порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача тут, на думку суду, немає. Тому «заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства».
Прес-служба облдержадміністрації також не погоджується з висловлюваннями громадянина Бідухи з приводу розповсюдження облдержадміністрацією «темників» для ЗМІ. За час президентства Віктора Ющенка подібні речі, а також будь-яка цензура не просто заборонені законодавчо, а фактично відсутні.
Також прес-служба принагідно повідомляє, що при написанні повідомлення від 13 серпня поточного року під назвою «Офіційна позиція облдержадміністрації з приводу музею просто неба Скіфленд» були використані такі Закони України: «Про інформацію», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні». Що стосується абзацу, де йдеться про те, що «до вироків судів інформацію, достовірність якої перевірити неможливо, публікувати забороняється. За такі дії засіб масової інформації може отримати, у свою чергу, справедливий виклик до суду» – він також написаний у відповідності до чинного законодавства. Згідно з ч.2 ст. 126 Конституції України «вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється». До відома журналістів також повідомляємо про існування 387 Кримінального кодексу України, де йдеться про «розголошення даних досудового слідства або дізнання», згідно з чим передбачається кримінальна відповідальність за певні дії, які можуть бути здійснені й журналістами.
І на останок зазначимо. Організація В.В.Бідухи, безумовно, має право провести «негайні розслідування діяльності державних посадовців та інших осіб, причетних до цензури чи інших зловживань проти представників ЗМІ», оскільки громадськість має контролювати владу. Якщо винні знайдуться, прес-служба та Головне управлінні інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації обов’язково вживатимуть відповідних заходів і не будуть приховувати прізвища порушників. Так само, як це вже сталося у ситуаціях між головою Лохвицької районної ради Володимиром Борисенком та журналістом газети «Лохвицький край» Сергієм Ніконовим, а також між прокурором Котелевського району Сергієм Тертичним та головним редактором газети «Народна трибуна» Петром Ляшем.
З повагою до журналістів і громадян інших спеціальностей Полтавщини,
прес-служба облдержадміністрації