Природно-заповідний фонд Полтавщини збільшився

Опубликованно: 12 ноября 2009 Рубрика: Район
3104 0 0 1 Размер шрифта: Добавить в закладки:

Нещодавно Полтавська обласна рада прийняла рішення про зміну меж територій та об”єктів природно-заповідного фонду Полтавської області. Це свідчить про те, що природно-заповідний фонд області збільшився і це позитивно позначиться на нашому довкіллі.  Так, оголошені заказники місцевого значення в районах області “Байраківський” (Великобагачанський), “Гришківка” (Пирятинський). З”явилися  пам”ятки природи місцевого значення : “Бурти”  (Пирятинський), “Старий шлях” (Пирятинський ), “Грушеві могили” (Чутівський).


Серед них ботанічні пам”ятки природи - “Гребінчин каштан” (Гребінківський), “Олександрійський дуб” (Пирятинський). Збільшилася територія  таких об”єктів природно-заповідного фонду-ландшафтний заказник “Гора Пивиха”, ботанічної пам”ятки природи “Храпачів яр”. А ось серед  об”єктів загальнодержавного значення пропонується  оголосити національний природний парк “Пирятинський” та Хорольський ботанічний сад.

На Полтавщині - найбільш розорені землі для потреб сільського господарства - стоїть завдання збереження  біорізноманіття ландшафтів та стабілізації екологічної рівноваги.  З цією метою і розроблена “Програма розбудови регіональної екологічної мережі Полтавської області на період до 2015 року”. На виконання Загальнодержавної програми формування національної екомережі України утворена Координаційна рада з питань формування національної екомережі в Полтавській області.

В області налічується 3 регіональні ландшафтні парки, 19 заказників загальнодержавного значення, 150 заказників місцевого значення (ландшафтні, ботанічні, орнітологічні, гідрологічні, зоологічні тощо), 121 пам’ятка природи місцевого значення, 47 заповідних урочищ, 14 парків-пам”яток садово-паркового мистецтва місцевого значення та 4 загальнодержавного значення. Природно-заповідний фонд Полтавської області налічує 360 територій та об'єктів загальною площею 120393,865 га, що складає 4,19 % від загальної площі області.

Для подальшого виконання природоохоронних завдань науковцям необхідно проводити  інвентаризацію біорізноманітності існуючих природно-заповідних об’єктів  і в цілому оптимізувати регіональну екологічну мережу області. Великих зусиль потребує проектування та створення  нових природно-заповідних об’єктів, насамперед, у районах із низьким відсотком заповідності. А таких в області чимало: Велико-Багачанський, Гребінківський, Зінківський, Карлівський, Лубенський, Миргородський, Решетилівській, Хорольський, Шишацький, Полтавський райони. Слід зазначити, що в цьому складному процесі  провідна роль залишається, перш за все, за органами місцевого самоврядування та місцевими громадами. Саме  вони повинні виступати ініціаторами збереження здорового довкілля тієї території , де  мешкають і де будуть жити їхні діти.

Збільшення площі екомережі потребує задіяння важелів і на загальнодержавному рівні. Так, відповідно до ряду Указів Президента України по розширенню природно-заповідних територій в Україні, в Полтавському регіоні планується  створення національних природних парків “Кременчуцькі плавні”, “Нижньосульський”, ”Пирятинський”, “Диканський”, а також Хорольського ботанічного саду загальнодержавного значення та ландшафтного заказника загальнодержавного значення “Христанівський”. На теперішній час ведеться підготовка  відповідної документації. Вся робота щодо створення НПП проводиться колегіально, без будь-якого адміністративного тиску та проходить на рівні консультацій, рекомендацій та роз’яснень.

Актуальним є  і питання встановлення в натурі (на місцевості) меж територій та об’єктів природно-заповідного фонду. За даними Головного управління Держкомзему у Полтавській області розроблена і затверджена документація та встановлено межі територій та об’єктів ПЗФ площею 1774,97 га, а саме: 4 об’єкти загальнодержавного значення площею 279 га та  15 об’єктів місцевого значення площею 1495,97 га - повідомила Ірина Євдокимова, головний спеціаліст держуправління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області.


СР, 22 мая 2024, 1:15 Курс НБУ: USD , EUR , RUR