У прокуратурі борються з боржниками по зарплатам
23 грудня в обласній прокуратурі під головуванням прокурора області Віктора Войцишена відбулося розширене засідання колегії прокуратури області про стан прокурорського нагляду за додержання законодавства про працю, зайнятість населення та загальнодержавне пенсійне страхування. Відзначалося, що упродовж останніх 3-х років завдяки спільним зусиллям органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, контролюючих органів та прокуратури вдалося втричі або на 14 млн. грн. зменшити борги по заробітній платі перед працівниками підприємств та організацій області.
Однак у жовтні-грудні 2008 року відбулося стрімке зростання заборгованості і саме на економічно-активних промислових підприємствах. На 1 січня 2009 року борг становив 23,3 млн. гривень. Причинами цього стало зменшення обсягів виконаних робіт, розірвання контрактів із підприємствами на поставку продукції, значні суми дебіторської заборгованості.
Протягом року борги по зарплаті щомісячно зростали. І на сьогодні загальна сума заборгованості становить 37,5 млн. грн. Левова частина боргу припадає на економічно-активні підприємства – 27,5 млн. грн. Заборгованість підприємств-банкрутів – 8 млн. грн. та залишкових підприємств – 1,9 млн. грн. Борги державних та комунальних підприємств складають відповідно 7,3 та 2,5 млн. грн.
Найбільші суми невиплаченої заробітної плати мають підприємства міста Кременчука (5,7 млн. грн.), Ленінського (6,9 млн. грн.), Київського (5,3 млн. грн.), Октябрського (1,9 млн. грн.), Миргородського (1,1 млн. грн.), Полтавського (822 тис. грн.) районів та міста Лубни (963 тис. грн.).
Прокурорські перевірки засвідчили, що поширеного характеру в області набули факти безпідставної невиплати заробітної плати та нецільового використання коштів, призначених на її виплату; приховування трудових відносин та виплати заробітної плати „в конвертах”; невиплати компенсації та індексації; надання в органи статистики недостовірної інформації про наявну заборгованість.
Тож за результатами прокурорських перевірок у сфері оплати праці упродовж нинішнього року порушено 32 кримінальні справи, внесено 522 акти прокурорського реагування, за результатами розгляду яких 377 посадовців притягнуто до різних видів відповідальності.Ще одним із актуальних питань сьогодення, говорили на колегії, залишається зайнятість населення, оскільки на даний час більше 100 підприємств області працюють у режимі неповного робочого тижня або з наданням робітникам відпусток без збереження заробітної плати. Через що нині борги підприємств області до Пенсійного фонду України складають більше 63 млн. грн., у т.ч. 54,5 млн. грн. – недоїмка по страхових внесках. Але одним із головних чинників такої ситуації є значна заборгованість із заробітної плати. За результатами прокурорських перевірок у сфері пенсійного забезпечення порушено 9 кримінальних справ, внесено 110 документів реагування, на вимогу прокурорів підприємствами-боржниками сплачено до Пенсійного фонду страхових внесків на загальну суму 3,4 млн. грн.