Відлуння кременчуцького отруєння, або що має змінитися в шкільному харчуванні
Проби їжі зі шкільного меню зберігаються в холодильниках упродовж доби.
Ця вимога є обов’язковою для всіх закладів, у яких харчуються діти. І саме на ці проби звертатимуть увагу у надзвичайних ситуаціях. - Безумовно, після отруєння учнів гімназії №6 вимоги до шкільної їжі значно підвищилися, – розповіла нова завідуюча відділенням гігієни дітей і підлітків СЕС Кременчука Юлія Потреба. – З метою посилення контролю якості харчування обов’язковими для всіх закладів стали так звані добові проби. Це означає, що невеличку порцію кожної страви з кожного прийому їжі (сніданка, обіду чи вечері) відбирають та зберігають у спеціальних стерильних банках.На кожній банці зазначають відповідний номер страви (перше, друге, третє) та підписують, з якого прийому їжі взята проба. Зберігаються вони добу, якщо за цей час нічого не сталося, проби оновлюють.
А ще у будь-якій школі має бути контрольна порція, яку можуть спробувати не тільки діти, але і їхні батьки, оцінити її естетичний вигляд та вагу.
Однак проблема шкільної кухні вирішується не лише добовими пробами та демонстрацією контрольної порції. Проблема багатьох шкіл – старе кухонне обладнання.
- Зараз наші зусилля спрямовані на оновлення технічної бази кухні, – розповідає директор школи №10 Наталія Мамон. – Звісно, величезну увагу приділяємо гігієні харчування, однак всіх проблем це не вирішує. Устаткування давно віджило свій вік, тримати його у належному стані стає все важче. Наразі ми прораховуємо кошторис на придбання нового обладнання. Батьки розуміють, що це важливо для здоров’я їхніх дітей, тому йдуть назустріч, всіляко допомагають.
Кожен вчитель, котрий веде своїх учнів на обід, обов’язково має простежити, чи помили діти руки. У школі №10 кожна дитина має вологі серветки про всяк випадок, кожен класний керівник бере з собою до їдальні паперові рушники одноразового використання. Однак це – не вимога санстанції, а бажання педагогів не наражати дітей на небезпеку там, де цього можна уникнути...