Злочини комуністичного режиму на Полтавщині: мовою документів (фото)
У рамках заходів із вшанування пам’яті жертв голодоморів та репресій, в Полтавській обласній державній адміністрації відкрилася виставка «Злочини комуністичного режиму на Полтавщині: мовою документів». Її відкрили защитник голови – керівник апарату облдержадміністрації Сергій Соловей та защитник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт. Сергій Соловей розповів присутнім про те, що метою заходу є показати приклади злочинів комуністичного режиму у нашому краї, ознайомити полтавців з окремими технологіями геноциду, що застосовувала влада проти українського народу.
Тарас Пустовіт, зокрема, пояснив: «У самій назві організатори виставки свідомо не зазначили хронологічні рамки, мотивуючи це тим, що злочини режиму відбувалися упродовж багатьох десятиліть: як у період сталінізму, так і періоди відлиги, застою. Коли оприлюднено тисячі архівних документів 20-50-х років, видано десятки монографій – з повним правом можна назвати складові цих злочинів: наступ на церкву, політичний терор, голод і Голодомор, репресії».
На стендах широко представлені фотокопії документів партійних, радянських та судових органів, матеріали періодики, які розповідають про репресії та терор проти місцевого населення у 1920-1950-р.р., хід проведення хлібозаготівельної кампанії, оподаткування, штрафування, розкуркулення, свавілля з боку занадто запопадливих місцевих керівників, про Голодомор 1932-1933 рр.
Привертають увагу документи центральних органів влади: Постанова ЦВК та РНК СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів та кооперації і зміцнення громадської (соціалістичної) власності» від 7 серпня 1932 р., Постанова Раднаркому УСРР і ЦК КП(б)У «Про занесення населених пунктів на чорну дошку» від 6 грудня 1932 р., Постанова Раднаркому УСРР «Про заходи до підсилення хлібозаготівель» від 20 листопада 1932 р. та ін.
Окремою групою представлені документи Полтавського народного кущового суду за 1929-1933 рр. Вони, зокрема, свідчать, що переважна більшість злочинів, віднесених до компетенції суду, були пов’язані з продовольчими труднощами як на селі, так і в місті. Суд розглядав справи, пов’язані з різного роду крадіжками, незаконним забоєм власної худоби для харчування, антирадянською агітацією.
Документи свідчать, що місцеве керівництво не змогло протистояти диктатові центру, фактично проводило злочинну політику, спрямовану на винищення українського села.
Доповнюють архівні документи світлини тих років. Вони яскраво свідчать про нестерпні умови, у яких існувало українське населення.
Насамкінець організатори запросили всіх бажаючих переглянути матеріали виставки, яка триватиме впродовж місяця.
Фото: ІА "Новини Полтавщини"/Сергій Шкоденко